Przestrzenne wyzwania – druk 3D

„Przestrzenne wyzwania – druk 3D” to impreza organizowana przez Drukarnię Golem 3D i Miejski Dom Kultury w Częstochowie – wykłady i prezentacje dotyczące druku przestrzennego, panel warsztatowo-dyskusyjny.

Termin: 24.01.2016 r. (niedziela), start godz. 16:00
Lokalizacja: ul. Łukasińskiego 50/68, Częstochowa
Wstęp wolny

Plan imprezy:

  • Metody cyfrowego wytwarzania – od  koncepcji po gotowy przedmiot (30 min.)

Trzymasz w ręce gotowy produkt. Zastanawiasz się skąd się wziął, jak wygląda proces jego produkcji, krok po kroku. Opowiemy w jaki sposób przejść drogę od koncepcji do gotowego przedmiotu. Wyjaśnimy w jaki sposób nowoczesne technologie przyspieszają proces produkcji i dlaczego dają dorosłemu hobbyście możliwości, których jeszcze do niedawna nie miał profesjonalny projektant.

  • Metody ubytkowe i przyrostowe (15 min.)

Dziwne nazwy na zupełnie zwyczajne procesy. Aby dobrze zrozumieć, czym jest druk 3D, przyjrzymy się innym procesom tworzenia i zaklasyfikujemy druk przestrzenny do odpowiedniej kategorii. Od lepienia z gliny po lasery i mikroskopy elektronowe – przegląd technologii tworzenia, od najbardziej prymitywnych po zaawansowane.

  • Druk przestrzenny (30 min.)

Gwiazda programu – druk 3D, przestrzenny, fabrykacja addytywna, metoda przyrostowa – wytłumaczymy czym są, na czym polegają. Rozwiejemy mity krążące wokół pojęcia druku 3D i postaramy się zarazić pasją tworzenia. Nigdy wcześniej materializacja własnych pomysłów nie była tak prosta. A przyszłość rysuje się jeszcze bardziej obiecująco.

  • Projekt RepRap (15 min.)

Mało kto wie, że katalizatorem dzisiejszego boomu taniego druku 3D był projekt RepRap, polegający na tworzeniu samoreplikujących się maszyn. Łączy on możliwość produkowania przez maszynę pełnego zestawu swoich własnych części z ideą open source i open hardware ze świata oprogramowania. Przybliżymy koncepcję tego niezwykle ciekawego projektu.

  • Maszyny samoreplikujące i sztuczna ewolucja (30 min.)

Czy to żyje, myśli, czuje? Kim dla maszyny jest jej twórca? Czy to zagrożenie, czy błogosławieństwo technologii? Jak to się w ogóle stało i na jakiej zasadzie działa? Czy to nowość, czy coś, co występowało w jakiejś formie od dawna? Zadamy całą masę pytań i postaramy się chociaż na część z nich odpowiedzieć, a przede wszystkim zmusić słuchaczy do refleksji.

  • Wykład gościa (30 min.)

Koledzy po fachu z FabLab Kielce opowiedzą czym jest ich organizacja i dlaczego tego typu miejsce powinno być w każdym mieście. Zaprezentują bardzo ciekawą konstrukcję drukarki i zaproszą na wiosenne Dni Druku 3D w Kielcach, największą branżową imprezę w Polsce.

  • Prezentacja gościa (15 min.)

Prezentacja – niespodzianka. Zostawiamy Was na razie w niepewności.

  • Przerwa (15 min.)
  • Panel warsztatowo-dyskusyjny (max. 2,5 godz.)

Po wykładach zapraszamy do sali ekspozycyjnej drukarek i wydruków 3D, gdzie będzie można porozmawiać z prelegentami, specjalistami w zakresie druku 3D, gotowymi zaspokoić zaostrzony prezentacjami apetyt na wiedzę. Kto chce zobaczyć na żywo jak powstaje wydruk 3D oraz obejrzeć z bliska gotowe wydruki 3D – i to nie przez szybę gabloty – nie może tego przegapić!

Dostępne będą dwa stanowiska komputerowe, przy których fachowcy z Drukarni Golem 3D pokażą w jaki sposób przygotować przykładowy obiekt do druku, a osoby pragnące spróbować swoich sił będą mogły podjąć takie wyzwanie pod ich czujnym okiem. Na własne oczy będzie można przekonać się jak komputer „widzi” obiekty, a drukarka warstwa po warstwie je materializuje.