Kolejna drukarka Golem na Politechnice Częstochowskiej

dscf0667bPolitechnika Częstochowska zakupiła kolejną drukarkę 3D marki Golem. Będzie ona użytkowana przez Zakład Bioinżynierii i Obróbki Plastycznej Instytutu Technologii Mechanicznych, na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Informatyki.

Uczelnia ma już w planach konkretne projekty, których realizację umożliwi wykorzystanie drukarki 3D. Planowane są także zajęcia dydaktyczne z zakresu tej tematyki. – Mamy zamiar wdrożyć tematykę druku 3D oraz modelowania 3D do planu studiów na kierunkach Mechanika i budowa maszyn, Mechatronika i Inżynieria biomedyczna. – mówi dr inż. Aneta Idziak-Jabłońska, opiekun Studenckiego Koła Naukowego Inżynierii Biomedycznej, działającego przy Zakładzie Bioinżynierii i Obróbki Plastycznej. – Dzięki obecności drukarki 3D w naszym Zakładzie, nie będziemy przekazywać studentom jedynie wiedzy teoretycznej, ale damy możliwość nabycia praktycznego doświadczenia z zakresu druku 3D. Studenci wspomnianego koła naukowego odbyli już pierwsze szkolenie z zakresu obsługi drukarki Golem i obecnie trwają próby nad pierwszymi wydrukami implantów medycznych.

Zakład Bioinżynierii i Obróbki Plastycznej to kolejna jednostka dydaktyczna Politechniki Częstochowskiej, dysponująca drukarką 3D. Od prawie dwóch lat z drukarek Golem korzysta Zakład Przetwórstwa Polimerów Instytutu Technologii Mechanicznych, na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej.