Nordic walking, niezwykle popularna dziś forma rekreacji, narodziła się już w latach 20. XX wieku w Finlandii, jako pozasezonowy trening dla narciarzy biegowych. Podczas bezśnieżnych miesięcy trenowali oni bez nart, wyłącznie z samymi kijkami. Dynamiczna popularyzacja tej dyscypliny rozpoczęła się w 1997 r., kiedy fińska firma Exel, produkująca kijki narciarskie, stworzyła przy współpracy z ekspertami medycyny sportowej oraz sportowcami specjalne kijki Nordic Walker®. Ich nazwa dała początek określeniu nowej formy rekreacji, uprawianej dziś przez rzesze amatorów. Także w Polsce coraz częściej widzimy osoby maszerujące z charakterystycznymi kijkami, sport ten może bowiem uprawiać każdy, bez względu na wiek czy kondycję fizyczną. To doskonały sposób na poprawę sylwetki i kondycji, będący ciekawą alternatywą dla biegania czy treningów fitness. Lektura poniższego artykułu pomoże odpowiedzieć na pytanie dlaczego warto wybrać tę formę rekreacji i w jaki sposób skanowanie 3D i druk 3D mogą przyczynić się do zwiększenia komfortu uprawiania nordic walkingu.
Zalety nordic walkingu
W porównaniu ze zwyczajnym marszem, nordic walking w większym stopniu angażuje mięśnie ciała – aż w 90% (w stosunku do 35% w przypadku zwykłego chodu). Odmienny sposób ich stymulacji prowadzi do ich większego wzmocnienia niż ma to miejsce w przypadku chodzenia czy joggingu. Wśród korzyści zdrowotnych znajdują się poprawa pracy układu oddechowego i sercowo-naczyniowego, rozwijanie mięśni kończyn dolnych, prostowników kończyn górnych, wzmocnienie mięśni tułowia, ramion i barków. Wykorzystywane podczas marszu kijki pomagają utrzymać lepszą postawę, równowagę i stabilność, szczególnie podczas chodu w trudnym terenie. Odciążone zostają stawy, co jest szczególnie ważne dla osób starszych. Nordic walking jest szczególnie polecany osobom chcącym schudnąć. Marsz z kijkami, zdający się być odczuwalnie mniejszym wysiłkiem, pozwala spalić aż do 40% więcej kalorii niż bez nich. Taka forma aktywności świetnie nadaje się także dla osób zestresowanych czy wykonujących pracę siedzącą przy komputerze, gdyż łagodzi napięcie mięśniowe w okolicy barków i karku.
Dobór kijków do nordic walkingu
Niezwykle istotnym zagadnieniem jest dobór sprzętu. Wybór odpowiednich kijków warunkuje prawidłowość techniki marszu. Na rynku dostępne są kijki teleskopowe oraz kijki o stałej długości (produkowane w zakresie 100-130 cm, co 5 cm). Kwestią zasadniczą jest ich dobranie pod względem długości do wzrostu osoby, która będzie ich używała. Długość tę ustala się wyliczając ze wzoru: wzrost (w cm) x 0,68. Kolejnym zagadnieniem do rozważenia jest materiał, z którego kijki wykonano, wpływający na ich wagę. Im kijki lżejsze, tym lepsze, gdyż przy dłuższym marszu ich ciężar może być odczuwalny i powodować dyskomfort. Najcięższe są kijki wykonane z aluminium, średniej wagi są te wykonane z włókna szklanego, a najlżejsze i najtrwalsze – z włókien węglowych. Im wyższy ich udział procentowy (Carbon Index), tym lżejsze, ale i droższe są kijki. Tańsze są kije aluminiowe, lecz przed zakupem należy zwrócić uwagę, czy są wystarczająco trwałe, aby w trakcie ćwiczeń nie uległy wygięciu. Różnice występują także w rodzajach grotów. Niektórzy producenci dbają o to, aby dostarczyć użytkownikom dodatkowe nakładki, które sprawdzą się i zapewnią przyczepność na różnych powierzchniach. Obok standardowych grotów wyróżnia się grot Areo2 (dołączone buciki, które należy założyć podczas chodu po twardej powierzchni, takiej jak chodnik, droga asfaltowa; na powierzchni miękkiej tj. w lesie, na polnej drodze, chodzimy bez ochronnego bucika), grot All Terrain (dwa w jednym – nie musimy nosić ze sobą bucików w kieszeni, lecz przekładki między grotem ostrym lub z osłonką dokonujemy nogą), grot Suspension Tip (końcówka grota osadzona jest na amortyzatorze, co odczuwalne jest podczas energicznego marszu).
Ergonomiczne uchwyty w kijkach do nordic walkingu
A co z rękojeścią? W końcu jest to ta część kijka, z którą maszerująca osoba ma największy, bezpośredni fizyczny kontakt. Jej dopasowanie do dłoni wydaje się być kluczowym zagadnieniem w odniesieniu do komfortu użytkowania kijków. Każdy z nas jest inny, różne są nasze dłonie, w zależności od wzrostu i postury danej osoby. Dlaczego rękojeści nie miałyby być różne, dopasowane do konkretnego użytkownika? Wykorzystanie skanowania 3D, modelowania 3D i druku 3D niesie ze sobą taką możliwość.
Etapy tworzenia ergonomicznego uchwytu
Połączenie nowoczesnych technologii pozwala na dostosowanie otoczenia fizycznego do potrzeb przebywających w nim ludzi. Ergonomiczny uchwyt choćby w kijkach do nordic walkingu, dostosowany do cech fizycznych korzystającego z nich człowieka, powoduje, że podejmowane działanie jest wydajniejsze, zdrowsze i po prostu bardziej wygodne. Wystarczy wykonać odciski dłoni w masie plastycznej, zeskanować je, a otrzymane modele 3D wydrukować w 3D. W prosty, stosunkowo szybki i tani sposób otrzymujemy tym samym spersonalizowaną rękojeść, z pewnością wygodniejszą niż jakikolwiek uchwyt pochodzący z masowej produkcji.
Ergonomiczne uchwyty (wydruki 3D) w kijkach do nordic walkingu
Autor: Kinga Wolnik
Zobacz także:
Ergonomiczne wydruki 3D
Przykładowe zastosowania druku 3D