Podjęliśmy wyzwanie

Ekipa Drukarni Golem 3D wraz z zaproszonymi gośćmi – pasjonatami i praktykami w dziedzinie druku 3D – po raz kolejny podjęła wyzwanie upowszechniania wiedzy na temat technologii wytwarzania i druku przestrzennego. Tym razem na szerszą niż dotychczas skalę.

Podczas eventu „Przestrzenne wyzwania – druk 3D”, który odbył się 24 stycznia 2016 r. w Miejskim Domu Kultury w Częstochowie, staraliśmy się podzielić naszą wiedzą i doświadczeniem oraz zarazić pasją urzeczywistniania własnych pomysłów przy wykorzystaniu potencjału druku 3D.

Wykłady rozpoczęliśmy przedstawieniem etapów modelowania do druku 3D – od szkicu koncepcyjnego, poprzez model w programie do grafiki trójwymiarowej, aż po gotowy druk 3D. Następnie nasz gość, Jarosław Kalinowski, wykładowca na Politechnice Częstochowskiej i entuzjasta druku 3D, przedstawił szeroko pojętą klasyfikację metod przyrostowych i ubytkowych. Opowiedzieliśmy czym jest druk przestrzenny, scharakteryzowaliśmy poszczególne technologie druku 3D. Duże zainteresowanie wśród publiczności wzbudził mini-pokaz skanowania 3D na żywo. Staraliśmy się również wyjaśnić w jaki sposób użycie technik skanowania 3D, modelowania 3D i druku 3D może przyczynić się do polepszenia ergonomii środowiska pracy. Wytłumaczyliśmy na czym polega projekt RepRap oraz dlaczego miał tak ogromny wkład w rozpowszechnienie się druku przestrzennego na cały świat.

Nasz kolejny gość, Michał Stępień z firmy Maskpol S.A., opowiedział o technologii DMLS i jej możliwych zastosowaniach. Swoją obecnością zaszczycili nas także reprezentujący FabLab Kielce Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Janusz Wójcik i Paweł Rokita, który wyjaśnił ideę fablabu, przedstawił zakres działalności swojej placówki, a przy okazji zaprosił na VII edycję Dni Druku 3D w Kielcach.

W drugiej części eventu w osobnej sali prezentowaliśmy nasze drukarki Golem i gotowe wydruki 3D. Tuż obok pojawiła się Gaja Multitool – przywieziona przez gości z FabLab Kielce drukarka 3D do mas półstałych, gliny, plastiku, będącą jednocześnie platformą CNC wyposażoną w 10 wymiennych głowic. Zarówno nasi pracownicy, jak i wszyscy prelegenci chętnie odpowiadali na wszelkie pytania.

Wszystkim uczestnikom eventu dziękujemy za przybycie, Panu Pawłowi Musiałowi – Dyrektorowi Miejskiego Domu Kultury w Częstochowie oraz pracownikom MDK za gościnność i wsparcie organizacyjne, a naszym gościom za wzbogacenie planu imprezy swoimi prezentacjami.