10 praktycznych zastosowań druku 3D dla firm

Druk 3D to przyszłość, a przyszłość zaczyna się już dziś

Druk 3D nie jest już nowością, szumnym, futurystycznym i niesprawdzonym procesem produkcyjnym, lecz technologią zdolną do wytwarzania innowacyjnych, złożonych i solidnych produktów. Eksperci PwC w raporcie „Tech breakthroughs megatrend” (2016) wymieniają druk 3D jako jedną z ośmiu technologii, które w najbliższych latach będą miały największe znaczenie zarówno dla poszczególnych firm, jak i całych sektorów.

wydruki_3D_elementy_techniczne


1. Udoskonal proces projektowania i przyspiesz wejście produktu na rynek

Druk 3D umożliwia szybkie prototypowanie, tworzenie modeli koncepcyjnych i szybką produkcję kolejnych iteracji projektu. Okres projektowania ulega skróceniu, zostają zminimalizowane koszty etapu prób i testów (a więc i realizacji całego projektu), a ostateczna wersja produktu szybciej trafia do produkcji masowej. Tym samym zredukowaniu ulega zarówno czas, jak i koszt wejścia produktu na rynek.

zastosowanie_druku_3D_dla_firm_projektowanie


2. Stwórz prototyp produktu przed uruchomieniem produkcji masowej

W przypadku druku 3D nie ma bariery wejścia pod względem ilości wytwarzanych sztuk. Można wytworzyć jeden egzemplarz prototypowy, aby przeprowadzić testy funkcjonalności oraz ocenić zastosowane rozwiązania konstrukcyjne.

Dzięki szybkości wykonywania prototypów łatwiejsze jest doskonalenie produktu. Dostrzeżone błędy projektowe można poprawić i w krótkim czasie uzyskać finalną wersję produktu.

zastosowanie_druku_3D_dla_firm_prototypowanie_

Zastosowanie druku 3D w prototypowaniu: prototypowe części użytkowe, projektowanie przemysłowe urządzeń, funkcjonalne obudowy urządzeń, spasowania elementów, marketing produktu (badanie oceny wizualnej).


3. Wytwarzaj tanio krótkie serie produktów

Druk 3D jest stosunkowo tanim rozwiązaniem w porównaniu do kosztów wytworzenia formy odlewniczej czy formy wtryskowej i uruchamiania produkcji seryjnej. Dlatego idealnie nadaje się do produkcji krótkich serii produktów bądź nawet pojedynczych sztuk.

Wydrukowanie krótkiej, próbnej serii produktu jest dobrym rozwiązaniem, aby zbadać popyt rynkowy. Wydrukowanie np. 100 sztuk będzie o wiele tańsze od wykonania przemysłowej formy wtryskowej, która może okazać się niepotrzebna, jeśli popyt na produkt okaże się mniejszy niż przewidywany.

zastosowanie_druku_3D_dla_firm_krotka_seria_produktu

Wydrukowany w 3D obiekt może również posłużyć jako forma do odlewów silikonowych czy żywicznych i dalszego prototypowania mniejszych serii produkcyjnych.


4. Twórz innowacyjne produkty

Możliwość szybkiej weryfikacji wprowadzonych w projekcie modyfikacji ułatwia eksperymentowanie. Wprowadzenie innowacji najczęściej wymaga wielu prób i testów. Proces ten, z długotrwałego i uciążliwego, może stać się sprawny, satysfakcjonujący i relatywnie tani, gdyż dzięki drukowi 3D nawet jeszcze tego samego dnia można przetestować produkt końcowy, ocenić nowe parametry, właściwości funkcjonalne i wizualne.

zastosowanie_druku_3D_dla_firm_innowacje_produktowe


5. Nie przejmuj się formą

Druk 3D będący technologią przyrostową eliminuje ograniczenia kształtu typowe dla tradycyjnych metod wytwarzania.

Dzięki tej przewadze przyrostowych technologii wytwarzania nad tradycyjnymi, wielokrotnie druk 3D pozwala na wytworzenie obiektów o skomplikowanej geometrii taniej oraz szybciej, szczególnie w przypadku serii pilotażowych.

Nie musisz ponosić kosztów wytworzenia formy wtryskowej czy obróbki na wieloosiowych centrach CNC, aby wytworzyć wstępny model poglądowy.


6. Usprawnij proces produkcyjny

Dzięki specjalistycznym narzędziom dostosowanym do potrzeb, wytworzonym przy użyciu druku 3D, można zarówno szybciej uruchomić produkcję, jak i przyspieszyć proces produkcyjny i obniżyć jego koszty. Druk 3D daje możliwość szybkiego dostosowywania części. Jeżeli jakiś element projektu zmieni się, w łatwy i szybki sposób można również zmodyfikować potrzebne narzędzia montażowe, chwytaki i inne elementy linii produkcyjnej.

zastosowanie_druku_3D_dla_firm_usprawnienie_produkcji

Istnieje także możliwość wprowadzenia modyfikacji pod kątem ergonomii, co sprawia że narzędzie oprócz swojego idealnego dostosowania do konkretnego etapu montażu jest również przyjazne dla użytkowników.

Dzięki możliwości szybkiej produkcji części w dowolnym nakładzie, możliwe jest np. wytworzenie przy użyciu druku 3D części zamiennych do linii produkcyjnych unikając przestoju. Także wytwarzanie detali o skomplikowanej geometrii wielokrotnie jest tańsze i szybsze niż klasycznymi metodami.


7. Uruchom kreatywność i stwórz model koncepcyjny

Technologia druku 3D daje szerokie pole do popisu projektantom. Inżynierom dodaje swobody i dynamiki w procesie tworzenia nowych produktów i udoskonalania tych będących już na rynku. Mogą oni odważnie kreować swoje projekty i szybko je weryfikować drukując kolejne iteracje. W odróżnieniu od prototypów, od modeli koncepcyjnych nie wymaga się pełnej funkcjonalności, mają one służyć ocenie wizualnej lub promocji produktu poprzez jego wygląd, a nie właściwości. Do ich wytworzenia można zatem zastosować mniej wytrzymałe materiały o innych parametrach, ale i niższym koszcie produkcji.

zastosowanie_druku_3D_dla_firm_przyspieszenie_realizacji_kreatywnych_projektow

Architekci oraz biura projektowe dzięki wykorzystaniu atrakcyjnego wizualnie modelu swojej koncepcji mają ułatwione zadanie przekonania inwestora do swoich propozycji.

Zastosowanie modeli koncepcyjnych: architektura – wizualizacja projektów; nauka – edukacyjne modele 3D, pomoce dla uczelni i szkół; medycyna – modele 3D organów, części ciała (lepsze przygotowanie się lekarzy do zabiegów operacyjnych, szkolenia); modelarstwo; archeologia – odtwarzanie zeskanowanych wykopalisk.

W dziedzinie szeroko pojętego designu korzystanie z druku 3D coraz bardziej się upowszechnia. Technologia ta daje nieocenione wsparcie w takich obszarach jak wzornictwo przemysłowe, architektura wnętrz, moda, sztuka użytkowa. Metodą tą mogą być wytwarzane także m. in. ozdoby, figurki ludzi/postaci z gier komputerowych i planszowych, statuetki, formy do odlewów gipsowych i silikonowych.


8. Spersonalizuj swój produkt względem Klienta

Druk 3D wspiera trend masowej kastomizacji (mass customization), rewolucjonizujący gospodarkę XXI wieku. Umożliwia wytwarzanie produktów na potrzeby dużego rynku, lecz dostosowanych do preferencji poszczególnych klientów. Pojęcie serii produkcyjnej nabiera zatem innego znaczenia, gdyż poszczególne sztuki w serii mogą się różnić. Dzięki technologii druku 3D tworzenie unikanych, spersonalizowanych produktów jest znacznie łatwiejsze. Dawniej szczytem personalizacji było np. grawerowanie dedykacji/motta na rękojeści. Teraz można wytworzyć uchwyt pasujący idealnie do dłoni użytkownika, a także nadać obiektowi unikalną fakturę.


9. Dostarcz nowe narzędzie działowi marketingu

Wytworzony przy użyciu druku 3D model koncepcyjny może być pomocny przy przeprowadzaniu badań marketingowych wśród konsumentów, dotyczących odbioru wrażeniowego nowego produktu lub wykorzystany podczas nagrania spotu reklamowego promującego firmę. Z kolei wydrukowany w 3D model produktu istniejącego, tyle że w mniejszej skali, może stanowić wsparcie dla stoiska wystawowego na targach branżowych. Druk 3D przyda się także w procesie produkcji firmowych gadżetów reklamowych. Dzięki niemu zobaczysz egzemplarz istniejącego produktu przed zleceniem jego masowej produkcji lub będziesz mógł wytworzyć niewielką ilość gadżetów przeznaczonych wyłącznie dla klientów VIP. Sam fakt używania druku 3D przez Twoją firmę jest już atutem we wszelakiego rodzaju działaniach promocyjnych i marketingowych, ukazując firmę jako innowacyjną i idącą z duchem czasu.


10. Znajdź wyjście z kryzysowej sytuacji

Druk 3D często jest ostatnią deską ratunku w krytycznych sytuacjach, gdy coś potrzebne jest „na wczoraj”, jak np. zastępcza część do maszyny czy model koncepcyjny produktu potrzebny do zaprezentowania przed inwestorem. W drukarniach posiadających duży park maszynowy, dodatkowo projekt może być podzielony na części i wytwarzany równolegle na wielu drukarkach 3D, co jeszcze bardziej przyspiesza i tak szybki proces prototypowania (rapid prototyping).

Zmniejsz koszty i zaoszczędź czas!

Skorzystaj z naszych usług i zbuduj silną pozycję swojej firmy
dzięki wykorzystaniu druku 3D!

Autor: Kinga Wolnik

Przeczytaj także:
Oferta Drukarni Golem 3D
Przykładowe realizacje – galeria wydruków 3D
Zastosowanie druku 3D w różnych dziedzinach